Saturday, December 09, 2006

Devlerin havuzu


Avrupa futbolunun büyük kulüplerinin 14'ünün 6 yıl önce bir araya gelerek kurduğu G-14'e 2002'de dört kulüp daha katılmış, adı aynı kalan birlik 18 büyük kulübün üyeliğinde bugüne gelmişti.
Şampiyonlar Ligi'nde grup maçları tamamlandı. Eleme turlarına geçen 16 takım belli oldu. 12'si G-14 üyesi: Milan, Barcelona, Bayern, Inter, Porto, Liverpool, Manchester United, PSV, Real Madrid, Arsenal, Lyon ve Valencia. Bunlar dışındaki üyelerden Dortmund, Marsilya, Juventus, PSG ve Leverkusen zaten bu sezon Şampiyonlar Ligi'ne yaklaşamamışlar, Ajax da 3. ön elemede bileti kaçırmıştı. Bu takımların arasına girmeye başaran dörtlüden Chelsea, sahibi Abramovich sayesinde ekonomik olarak hepsiyle baş edebilecek güçte. Diğer üçlü ise Roma, Lille ve Celtic.
UEFA, Şampiyonlar Ligi gelirlerinin % 75'ini kulüplere dağıtıyor. Bu sezonki rakam 530 milyon euro olarak hesaplanıyor. UEFA'nın amacı aslında G-14 dışındaki kulüplere ciddi gelirler yaratmak. Ama uğraştıkça bir kısır döngüye giriliyor. Çünkü son 10 yılda Şampiyonlar Ligi'nden en çok para kazanan takımlar sıralamasında ilk 10'dakilerin tamamı G-14 üyesi.

EN ÇOK BAYERN MÜNİH KAZANDI
Bunun ardında yatan en önemli neden de televizyon kontratları. Bir ülkenin yayıncı kuruluşunun Şampiyonlar Ligi naklen yayın havuzuna katkısı (yani yayın hakkı için ödediği para) o ülkenin temsilcilerinin havuz gelirlerini doğrudan etkiliyor. Zaten bu yüzden bugüne kadar Şampiyonlar Ligi'nden en çok para kazanan takım unvanı Bayern Münih'e ait.
G-14 üyeleri performans olarak da başarılı oldukça gelir uçurumu derinleşiyor. Çünkü Avrupa'nın 1 numaralı kupasında daha G-14'ün kuruluşundan çok öncesinden beri bu kulüplerin hegemonyası var. 14 yıldır finalistler arasında G-14 üyesi olmayan tek takım 2004'te Monaco. G-14 üyesi olmayan son şampiyon ise 1991'de Kızılyıldız, ki o sezon grup sistemi yoktu.
Geçtiğimiz sezon başında Türkiye'de havuz sistemindeki değişiklik sırasında bu gelir dağılımı konusu çok tartışılmıştı. Şampiyonlar Ligi gelirlerinin dağılımı bu konuda ışık tutuyor aslında. Sonuçta havuza daha çok katkısı olanlar (Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere) havuzdan daha çok pay alıyor.
Tıpkı bizde daha çok izlenen, havuzun değerini oluşturan büyük kulüpler gibi. Bunlar, performansta da önde oldukları sürece aslan payını ellerinde tutuyorlar.

Tuesday, December 05, 2006

iddaayı ilk oynadığı gün tutturan yazarımız Gökmen AKYILDIZ bu hafta 40 katı veren kuponunu tutturdu ve milyonların gönlünde yine taht kurdu

Gökmen AKYILDIZ milyonları sevindirmeye devam ediyor. yaklaşık 40 katı kuponu bu hafta tuttu. sizinle paylaşmaya devam edicez...435 altay-mardinspor TAHMİN:1 oran: 1.50
452 Nazilli beld. spor - Fethiyespor TAHMİN:1 oran : 1.80
464 Antalyaspor - Erciyesspor TAHMİN: 1 oran: 1.70
563 Nürnberg - Schalke TAHMİN: 0 oran: 3.0
656 Kocaelispor - G.birliği Oftaş TAHMİN: 1 oran: 2.90

TOPLAM ORAN =39,9
 
eXTReMe Tracker